Siloso gamyba – tai augalų fermentavimas be deguonies, šio proceso metu augaluose esantis cukrus fermentuojasi į organines rūgštis. Silosas gaminamas iš įvairių žalių augalų, kaip žolė, kukurūzų vegetacinė masė, varpinių ar ankštinių augalų vegetacinė masės ir kt. Proceso metu naudojami papildomi priedai. Kiekvienas ūkininkas pasirenka jam tinkamus priedus, tai gali būti organinės rūgštys, pieno rūgšties bakterijos, rečiau naudojami cukraus šaltiniai – melasa.
Tinkama siloso gamyba
Gaminant silosą reikia laikytis keletos taisyklių tam, kad jis būtų paruoštas tinkamai. Respublikinis veterinarijos aprūpinimo centras „RVAC“ rekomenduoja atkreipti dėmesį į šiuos aspektus:
-
Tranšėjos paruošimą
-
Tranšėjos užpildymą ir suslėgimą
-
Siloso uždengimą
Kiekvienas žingsnis siloso gamyboje yra svarbus, teisingai atliktas užtikrina, kad augalai tinkamai fermentuosis, nebus paveikti pelėsio ar puvimo bakterijų.
Pirmas žingsnis – švari tranšėja
Pirmiausia reikia paruošti vietą, kurioje bus fermentuojami augalai – tranšėją. Kruopščiai išvalomi pašarų likučiai, nuplaunamas purvas, kiti nešvarumai. Esant reikalui sutvarkomas tranšėjos padas ir šonai.
Antras žingsnis – slėgimas
Kitas žingsnis – žaliavos atvežimas ir suslėgimas. Augalų masė paskleidžiama 10-15 cm storio sluoksniu. Paskui ji slegiama technika, kuri juda iki 4 kilometrų per valandą greičiu. Nereikėtų skubėti, rekomenduojama, kad 1 kvadratinis metras būtų pervažiuotas 4 kartus su vienu ratu. Taip pat svarbu nustatyti reikiamą technikos svorį, atsižvelgiant į fermentuojamos masės kiekį.
Trečias žingsnis – apsauga nuo oro ir vandens
Siloso gamyba įmanoma tik pašalinus deguonį, kitaip tariant, sudarius anaerobines sąlygas augalai tarsi užkonservuojami. Taigi, užsandarinus tranšėją, į ją neturi patekti nei išeiti deguonis. Taip pat reikia saugoti silosą nuo vandens. Patekęs į produktą, jis sukels pelėsį ir pašarai praras savo vertę. Apsaugai nuo vandens turi būti pasirinktos kokybiškos dengimo medžiagos. Papildomai gali būti klojamas tinklas, apsaugantis nuo paukščių ir gyvūnų.
Jeigu turite klausimų dėl siloso gamybos, visada galite kreiptis į „RVAC“ specialistus, kurie suteiks konsultaciją, patars kokias medžiagas naudoti kiekvienu individualiu atveju.
„RVAC“ tai patikimas ūkininkų partneris, tiekiantis aukštos kokybiškus pašarus ir papildus, teikiantis veterinarijos paslaugas visoje Lietuvoje.