Šiandien vidaus durys atlieka kur kas daugiau funkcijų, nei tik atskiria patalpas namuose. Vidaus durys taip pat izoliuoja garsą ir yra svarbi namų interjero detalė. Todėl pasirinkti vidaus duris, kai rinkoje toks platus asortimentas, yra nelengva. Pateikiame kelis patarimus, į ką atkreipti dėmesį, renkantis vidaus duris.
Kriterijai ir patarimai
- Vidaus durų stilius – tai vienas pirmųjų aspektų, kurį turite apsvarstyti. Nuspręskite, kokio stiliaus vidaus durų Jums reikia, ir atkris labai didelė dalis rinkoje siūlomų modelių. Durų stilių būtina derinti prie bendro interjero, spalvų, tekstūrų, kuriamo stiliaus namuose. Pavyzdžiui, jei namuose puoselėjate skandinavišką stilių, labiausiai tiks baltos, paprastos ar su stiklo elementais durys, jei kuriate kaimišką stilių, geriausia rinktis natūralaus medžio duris ir t. t. Visas rinkoje esančias duris galima suskirstyti į dvi dideles kategorijas: klasiką ir modernų stilių. Tad jei nežinote, ko norite konkrečiai, pasirinkite bent vieną iš šių kategorijų, kuri labiausia atitinka Jūsų būstą.
- Spalva – nustebsite, kokia plati durų spalvų paletė. Priimta durų spalvą derinti prie grindų spalvos, galima prie sienų spalvos ar kitų ryškių, didelių ir į akis krentančių akcentų. „Derinti“ ne visada reiškia parinkti tą patį atspalvį. Derinimu galime pavadinti ir kontrasto įspūdį – šis sprendimas gana dažnai pasirenkamas pastaruoju metu. Idealus kontrastas ne taip lengvai pasiekiamas.
- Varčios užpildas – itin reikšmingas aspektas, nulemsiantis Jūsų durų kokybę, funkcionalumą ir ilgaamžiškumą. Jei ieškote pigiausio varianto, tuomet tiktų korio principu užpildytos vidaus durys (tokiam užpildui naudojamas akytas kartonas arba popierius). Vidutinio brangumo durų varčia bus užpildyta presuotomis medžio drožlėmis, tiksliau – bus plokštė. Tai geras variantas, jei negalite sau leisti brangiausio sprendimo – klijuotos medienos užpildo.
- Vidaus durų apdaila – šis aspektas glaudžiai siejasi ir su dizainu, ir su kaina. Brangiausios ir patvariausios bus medinės vidaus durys. Šiandien rinkoje daugiausia rasite klijuotos medienos duris, kurios nėra itin jautrios temperatūrų svyravimams, nesivaržo, nesideformuoja, yra ilgaamžės ir reprezentatyvios. Maža to, medinės durys puikiai izoliuoja garsą bei šilumą. Pigesni variantai – faneruotos vidaus durys ir laminuotos vidaus durys. Jų privalumai: nesudėtinga priežiūra ir labai plačios dizaino galimybės.
- Durys su stiklu ar be stiklo? Vidaus durims neretai pasirenkami stiklo intarpai. Jie gali būti skaidraus stiklo, matinio. Šis pasirinkimas priklauso dar ir nuo kuriamo interjero stiliaus. Pavyzdžiui, prancūziškam stiliui būdingos baltos, šviesios durys su nedidelių kvadratėlių stikliniais intarpais, moderniam stiliui pasirenkamos vieno didelio stiklo durys arba visai be stiklo elementų ir t. t.
Vidaus durų matmenys. Prieš pirkdami duris, labai gerai išsimatuokite angą. Standartiškai durų aukštis yra 20,6–21,2 cm, o plotis – 70–100 cm. Nuspręskite, ar Jums reikalingos vienvėrės ar dvivėrės durys, o gal stumdomos ar armonikos tipo?